Warning: A non-numeric value encountered in /home/kulturau/domains/utenosmuziejus.lt/public_html/menai/templates/as002073free/includes/includes.php on line 78
NAUJIENOS
16. 03. 31

2016 03 30 parodaPirmasis etapas – paroda „Iš kur tas balsas — ar iš tavo žando, ar iš mano delno?”. Parodoje dalyvaujantys meninkai interpretuoja etnografijos ir etnologijos temas pasitelkdami šiuolaikinio meno ir dizaino priemones.

Antrasis etapas – „Kai tu mane palikai aš negalėjau nustoti verkti iš juoko”. Parodoje dalyvaujantys įvairių sričių kūrėjai tyrinėja ir kvestionuoja viešumo ir viešųjų erdvių sampratą, siekdami ją praplėsti ir padėti suprasti, kad menas gali peržengti galerijų, meno ir kultūros centrų ribas ir aktyviai veikti viešoje miesto erdvėse, keldamas aktualius klausimus, suteikdamas erdvėms naują atmosferą, gyvavimo scenarijus ir vertę.

Trečiasis etapas – „<...> nes ir slaptai tartas žodis turi atgarsių“. Šioje parodoje dalyvaujantys kūrėjai tyrinėja ir kvestionuoja Šventraščio (Tanach) žydų literaturą („Išminties knygas“: Jobo knyga, Psalmynas, Patarlių knyga, Koheleto knyga, Giesmių Giesmė) ir mąsto apie tai – kaip mes skaitome ir kaip savitai suvokiam tai, ką perskaitom.

Ketvirtasis etapas – „Oras keičiasi kas 5 minutes”. Islandijoje, Šiaurės Vakarų fjorduose, oras yra itin atšiaurus, tad frazė „dėl oro sąlygų” vartojama ypač dažnai. Lėktuvai negali pakilti, keliai uždaromi, susitikimai ir renginiai atšaukiami dėl dažnai užklumpančių lietaus ir vėjo audrų ar sniego pūgų. Thingeyri miestelyje įgyvendintoje parodoje menininkai analizuoja oro ir klimato įtakos vietinių gyvenimui temas.

Projektas finansuojamas Europos ekonominės erdvės finansinio mechanizmo ir Utenos rajono savivaldybės lėšomis.

 

16. 03. 30

2016 m. kovo 30 d. Konferencijoje VIETOS KULTŪRA svarstyta, kaip tam tikros vietos specifika ir kontekstas gali prisidėti kuriant į periferijos aktualijas orientuotas kultūros politikos strategijas, kaip atvirumas bei drąsi iniciatyva kasdienybėje gali tapti pagrindu kurti unikalią vietos kultūrą.
Dėkojame visiems dalyvavusiems!

 

16. 03. 18

2016 03 Ignalina

Kovo 18 d. 15 val Ignalinos krašto muziejuje pristatysime keturias baigiamąsias KLAUSINĖJANČIŲ MENŲ parodas. Parodos atidarymo metu bus gyvai atliekamas menininkės Dainos Pupkevičiūtės ilgos trukmės performansas „Doină III“. 

16. 03. 07

2016 03 KM Visaginas2016 m. kovo 9 d. 17 val. Visagino kultūros centro parodų salėje (Vilties g. 5) pristatomos visų keturių kuruotų rezidencijų programos KLAUSINĖJANTYS MENAI etapų parodos. Parodos atidarymo metu bus gyvai atliekamas garso menininko Audriaus Šimkūno kūrinys „Čia keliavau ten klausydamas/miestas paSaloje“.

 

16. 02. 01

2016 01 A2 k m tartas zodis naujas IS17Nuo 2016 m. sausio 28 d. Islandijos Šiaurės Vakarų regione (is. Vestfirdir, ang. Westfjords) prasideda IV-asis kuruotų rezidencijų programos KLAUSINĖJANTYS MENAI etapas, kuriame įvairių sričių kūrėjai gilinsis į oro temą.
KLAUSINĖJANTYS MENAI programos rezidencijų temos pasirinktos atsižvelgiant į tai kas aktualu vietiniams. Šiaurės Vakarų fjorduose sausio ir vasario mėnesiais (tuo metu kai vyksta IV-asis rezidencijų etapas) oras yra ypač atšiaurus, tuomet frazė „dėl oro sąlygų” regione skama labai dažnai. Iš oro uosto negali pakilti lėktuvai, uždaromi keliai, dėl dažnų liūčių, pūgų ir smarkaus vėjo atšaukiamki susitikimai ir renginiai. Atokiame Thingeyri miestelyje mėnesiui įsikūrę 6 lietuvių ir islandų kūrėjai apmąstys klimato įtaką žmonių kasdienybei, vienatvės ir izoliacijos jausmui.

Kūrybos rezultatų pristatymas vyks po rezidencijų etapo Thingeyri, Islandijoje. IV-etapo metu Islandijoje bus pristatyti ir pirmieji trys Utenoje jau įgyvendinti etapai, kuriuose įvairių sričių kūrėjai tyrinėjo etnologijos, viešųjų erdvių ir klasikinės žydų literatūros Tanach temas.
Pasibaigus visiems etapams rezultatai bus pristatomi Utenoje, Ignalinoje ir Visagine. regione.Nuorauka Miglės Kryžinauskaitės BernotienėsDalyviai: Björg Sveinbjörnsdóttir (vizualieji menai, tekstas), Nina Ivanova (performansas, tapyba), Haukur Sigurdsson (fotografija, media menai), Aurelija Maknytė (fotografija, media menai), Mykolas Natalevičius (garso menas), Žilvinas Landzbergas (skulptūra) / Vaida Bražiūnaitė (kurotorė)
KLAUSINĖJANTYS MENAI kuruotų rezidencijų programa yra Utenos meno centro ir Islandijos Simbahöllin Cultural Venue inicijuotas projektas, suburiantis per 20 įvairių sričių (šiuolaikinio meno, dizaino, garso meno, humanitarinių mokslų, etc.) kūrėjų bendram tikslui – tarpdisciplininio meno sklaidai Utenos regione. Klausimų kėlimas gali tapti varomąja kultūrinės kaitos priemone, todėl rezidencijų programoje dalyvaujantys menininkai kvestionuoja, analizuoja ir interpretuoja Utenos ir Islandijos šiaurės vakarų regionų gyventojams rūpimas temas ir aktualijas.
Kuruotų rezidencijų programos struktūrą sudaro keturi etapai: trys Lietuvoje, Utenos meno centre ir vienas Islandijoje. Kiekvienas etapas turi savo atspirties tašką. I etapas – etnokultūros interpretavimas šiuolaikinio meno ir dizaino priemonėmis. II etapas – viešųjų erdvių analizavimas ir interpretavimas. III etapas – žydų kultūrinio paveldo („Išminties knygų“) apmąstymas. IV etapas – rezidencijų programa Islandijoje. Rezidencijų metu sukurti kūriniai bus pristatomi Utenoje, Anykščiuose, Molėtuose, Zarasuose. Ignalinoje, Visagine ir Islandijoje. Taip pat rezidencijas lydi visuomenei atviri seminarai, edukacinės dirbtuvės, ekskursijos, konferencija.
Projektą bendrai finansuoja Islandija, Lichtenšteinas bei Norvegija pagal Europos ekonominės erdvės finansinį mechanizmą, Lietuvos Respublika ir Utenos rajono savivaldybė.

15. 12. 09

Kuruotų rezidencijų programa KLAUSINĖJANTYS MENAI pristato trečiojo etapo parodą „nes ir slaptai tartas žodis turi atgarsių". Parodos atidarymas 2015 gruodžio 5 d. 14 val. Zarasų viešojoje bibliotekoje, D. Bukonto g. 20. Parodos atidarymo metu skambės gyvai kompozitoriaus Mykolo Natalevičiaus atliekamas kūrinys „Viskas yra rūkas". Paroda veiks iki 2016 sausio 7 d. 

15. 10. 15

2015 12 05 Zarasai2015 m. spalio 15 d. Kuruotų rezidencijų programa KLAUSINĖJANTYS MENAI pristato trečiojo etapo parodą "<...> nes ir slaptai tartas žodis turi atgarsių".
Šiame etape dalyvaujantys įvairių sričių kūrėjai tyrinėjo ir kvestionavo Šventraščio (Tanach) žydų literatūrą arba, kitaip tariant, „Išminties knygas“: Jobo knyga, Psalmynas, Patarlių knyga, Koheleto knyga, Giesmių Giesmė.
Parodos pavadinimas pasiskolintas iš Išminties knygos. Ši citata ten vartojama apkalboms ir šmeižtui bei jų pasekmėms apibūdinti. Bet šios parodos kontekste ji vartojama kaip savotiškas senosios žydų literatūros ir šventraščio apibūdinimas. Arba kaip šventraštyje pasakojamų istorijų dviprasmiškumą ir galimybę jas (per)skaityti keliais būdais, apibūdinantis teiginys. Juk esti ir kitoks nei įprasta šventraščio skaitymas tarp eilučių, tam tikrus dalykus suvokiant galbūt ne taip kaip norėta suvokti.
Galų gale, prieiname ir prie antrojo šio pavadinimo aspekto – parodos idėjos mąstyti apie tai kaip mes SKAITOME ir kaip savitai suvokiam tai, ką perskaitome, pavyzdžiui, kad ir pavadinime atsiradusi citata. Toks "skaitymas" tam tikra prasme yra grynų gryniausia kūrybos forma. Ją neretai kliaujasi ir menininkai. Taigi ir ši paroda pavadinimu "<...> nes ir slaptai tartas žodis turi atgarsių" yra apie SKAITYMO fenomeną. O joje dalyvaujantys kūrėjai skaito, žadina ir savaip interpretuoja šventraščio tekstus, suteikdami jiems naujas prasmes ir gyvavimo scenarijus.
ĮVYKIŲ KALENDORIUS:
17.30 val. Ryčio Saladžiaus performansas “Mano mylimoji”. Pradžia prie buvusios sinagogos (Rinkos a. 11).
18.00 val. Parodos atidarymas. Utenos kraštotyros muziejus (Utenio a. 3).
Dalyviai: Björg Sveinbjörnsdóttir, Sandra Borg Bjanadottir, Jovita Strobeikaitė, Rytis Saladžius, Mykolas Natalevičius, Daina Pupkevičiūtė.

15. 10. 13

2015 m. spalio 13 d. Utenos kultūros centro Vaikų ir jaunimo teatro studijos kolektyvą aplankė aktorius Rytis Saladžius. Menininkas jauniesiams teatro entuziastams vedė kuruotų rezidencijų programos KLAUSINĖJANTYS MENAI edukacines dirbtuves.

15. 10. 13

2015 10 13 garsoKūrėjas Mykolas Natalevičius 2015 m. spalio 13 dieną Utenos A. ir M. Miškinių viešojoje bibliotekoje surengė edukacines dirbtuves „Garso paslaptys", kurių metu kvietė uteniškius patyrinėti garsus iš vidaus.

15. 10. 07

2015 m. spalio 7 d. Utenos meno centre islandų menininkė Björg Sveinbjörnsdóttir vedė kūrybines dirbtuves šauniosioms Utenos moterų veiklos centro narėms. O dirbtuvės apsipynė istorijomis ir nuotrupomis iš jų atminties, receptais ir dainomis apie mūsų seneles, babytes, senulytes, babas ir dar visokiais sinonimais išgražintas visų mylimas močiutes.
Pati menininkė dirbtuvių metu pristatė savo išleistą poezijos ir garsų knygą „Skambesiai iš Virtuvės". Ši knyga paremta garso įrašais, kuriuos savo virtuvėje kasečių grotuvu įrašinėjo kūrėjos močiutė Gudjóna Albertsdóttir, kilusi iš atokaus Islandijos miestelio Suðureyri, Šiaurės Vakarų fjordų regione. Gudjóna užfiksavo apie 60 valandų įrašų: dainų, dialogų, telefonų pokalbių, virtuvės garsų ir savo pačios pasisakymų iš kasdienybės, o anūkė Björg esminius fragmentus poetiškai sudėliojo ir pateikė knygoje. Šios istorijos įkvėpė ir dirbtuvėse apsilankusias Utenos moteris dalintis atsiminimais apie savąsias močiutes. Tokia odė iš virtuvės tai mūsų močiučių per gyvenimus sukauptai išminčiai, kuri negali būti palikta užmaršty, nes tai yra mūsų kultūros paveldas ir istorija